Aktualności

2017-07-30

XVII ŚWIĘTO PAPIERU w Muzeum Papiernictwa - Duszniki Zdrój

29 - 30 lipca, w Dusznikach-Zdroju odbyła się XVII edycja obchodów "Święta Papieru". Tegoroczna impreza objęta była patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Głównym inicjatorem i organizatorem wydarzenia była dyrekcja Muzeum Papiernictwa wraz z zespołem współpracowników. Miejscem festynu były tereny plenerowe dziedzińca XVII - wiecznego młyna papierniczego, które zostały udostępnione nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych udziałem w specjalnie przygotowanych atrakcjach. Wśród osób uczestniczących w bogatym programie dwu-dniowych wydarzeń byli zarówno mieszkańcy regionu jak i turyści z kraju i zagranicy. Chętni, którzy przybyli na uroczyste obchody Święta Papieru'17 mieli okazje do zwiedzenia urozmaiconych tematycznzie wystaw, między innymi takich jak: "Papierowe inspiracje", "Polski pieniądz papierowy", a także prezentacje sztuki papieru pn: "Polifonia". W programie zapewniono możliwości samodzielnego czerpania papieru, obejrzenia pokazu sitodruku, pokazu tworzenia sitodruku, pokazu tworzenia drzeworytów i odbitek drzeworytniczych na replice prasy Gutenberga, pokazy sztuki origami, warsztaty i pokazy shibori, techniki marmaryzowania papieru, batiku na papierze oraz prezentacje metod i techniki badania cech i właściwości papieru przy użyciu zabytkowej aparatury metrologicznej.

Jedną z budzących spektakularne zainteresowanie atrakcji, które zaproponowali organizatorzy był przeprowadzony z sukcesem konkurs wiedzy o dusznickim młynie papierniczym - o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. W ciągu pierwszego dnia wydarzeń, po południu, uczestnicy licznie wysłuchali koncertu muzycznego w wykonaniu kwartetu Gypsy Swing Quartet.

Z zaproszenia organizatorów, do udziału w tegorocznej uroczystości Święta Papieru skorzystali przedstawiciele SPP: Leszek Goetzendorf-Grabowski - v-ce przew. Komisji Historycznej SPP, Janusz Turski - dyr. gen. SPP, członek Rady Programowej Muzeum Papiernictwa w Dusznikach.  
Wśród tradycyjnych sponsorów opisanego wydarzenia były także zakłady członkowskie naszego Stowarzyszenia (Arctic Paper Kostrzyn S.A., Mondi Świecie S.A.).

 


Zobacz pozostałe wpisy