Aktualności

2018-03-25

Jubileusz 50 - lecia Muzeum Papiernictwa

 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju mieści się w jedynym zachowanym w Polsce młynie papierniczym, pochodzącym sprzed 1562 r. Instytucja od 50 lat zajmuje się gromadzeniem, ochroną  i udostępnianiem zbiorów związanych z papiernictwem, drukarstwem oraz historią Dusznik–Zdroju.

W 2011 roku, dzięki wysiłkom Muzeum Papiernictwa, dusznicki młyn papierniczy uznany został za Pomnik Historii. To szczególne wyróżnienie otworzyło drogę do podjęcia starań o wpisanie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wpis ten pozwoliłby uznać papiernię za wspólne dobro ludzkości, które wyróżnia „najwyższa powszechna wartość”.

W 2018 roku Muzeum Papiernictwa obchodzi jubileusz 50-lecia działalności.

Jubileusz 50-lecia Muzeum Papiernictwa – co się już wydarzyło i co jest jeszcze zaplanowane?

  • Rok jubileuszowy Muzeum Papiernictwa zainaugurowano wystawą „Signum Temporis” Tomasza Westrycha. Ekspozycja prezentuje rzeźby i płaskorzeźbione reliefy wykonane z papieru
  • Na Dzień Kobietprzypadł wernisaż ekspozycji „Sitodruk z pracowni Dawida Hadara”. Okazją do spotkania z Dawidem Hadarem będzie tegoroczna Noc Muzeów (19 maja), podczas której zaprezentuje on metodę druku sitowego.
  • Uaktualniona została wystawa „wędrująca” pt. „Dzieje papieru i papiernictwa”. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z jedną z najważniejszych firm z branży papierniczej – International Paper Kwidzyn. Jej zadaniem jest dotarcie do muzeów, bibliotek i innych instytucji  w celu popularyzowania wiedzy o papierze
  • XVIII Święto Papieru (największy w Polsce festyn rodzinny poświęcony upowszechnianiu wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie) odbędzie się 28 i 29 lipca 2018 r. i będzie wielkim przyjęciem urodzinowym na cześć Muzeum Papiernictwa
  • Podczas Święta Papieru odbędzie się otwarcie dwóch jubileuszowych wystaw: „50 lat Muzeum Papiernictwa. 1968 – 2018” oraz „Sztuka papieru ze zbiorów Muzeum Papiernictwa”. Całość  uzupełni „Papierowa Aleja Gwiazd”, czyli kolekcja odcisków dłoni znanych osobistości, które odwiedziły dusznickie Muzeum i zgodziły się odbić swoją dłoń w masie papierowej. 
  • W ubiegłym roku w Muzeum Papiernictwa powstała pierwsza w Polsce galeria dedykowana wystawom z zakresu tzw. sztuki papieru. Muzeum Papiernictwa od ponad 20 lat gromadzi obiekty, do wykonania których artyści używają pulpy papierniczej, makulatury lub włókien roślinnych. Jubileusz 50-lecia jest doskonałą okazją do ich zaprezentowania. Ekspozycja przystosowana została do obsługi osób niepełnosprawnych ruchowo, wzrokowo i słuchowo.
  • 26 września w Muzeum Papiernictwa zorganizowana zostanie Konferencja Jubileuszowa. Na uroczystość zaproszeni zostaną goście z najważniejszych instytucji kultury i nauki,  reprezentanci władz krajowych i samorządowych oraz przedstawiciele zabytkowych młynów papierniczych w Velkich Losinach i Homburgu. Z tymi ostatnimi 1 grudnia 2017 r. podpisany został list intencyjny o współpracy. Porozumienie ma stworzyć szansę na seryjny transgraniczny wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Konferencja będzie okazją do odznaczenia zasłużonych pracowników dusznickiego Muzeum oraz promocji publikacji pt. „Monografia młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju”. Wydawnictwo będzie pierwszym tak obszernym zestawieniem informacji na temat tego ponad 400-letniego zabytku.
  • Przegląd jubileuszowych wydarzeń zakończy wystawa „Waluta Niepodległej”, którą udostępnimy zwiedzającym w połowie października. Wystawa wpisuje się w cykl wydarzeń realizowanych z okazji jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej informacji o jubileuszu 50 - lecia Muzeum Papiernictwa można przeczytać na naszej stronie w zakładce Muzeum Papiernictwa.


Zobacz pozostałe wpisy