Aktualności

2018-09-17

5-lecie firmy Velvet CARE

14 września 2018 r. w Kluczach odbył się jubileusz 5-lecia firmy Velvet CARE, na którym Stowarzyszenie reprezentowały: Katarzyna Godlewska, dyrektor biura SPP oraz Agnieszka Werner, Sekcja Tektury Falistej. Podczas uroczystości Prezes Artur Pielak oraz Wiceprezes Marek Ściążko pokazali jak powstawała i rozwijała się firma Velvet CARE. Nie zabrakło również wielu słów podziękowań za wsparcie i współpracę, skierowanych zarówno do pracowników firmy, jak i władz lokalnych oraz banków. Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów odebrali również sami przedstawiciele Zarządu Velvet CARE.

Firma Velvet CARE powstała w wyniku przejęcia firmy od spółki Kimberly Clark, która w 2013 roku wycofała się z rynku środkowoeuropejskiego. Kapitał początkowy stanowiła marka Velvet, lider rynku papieru toaletowego i chusteczek higienicznych, papiernia w Kluczach, doświadczenie 280 pracowników oraz ambicje i determinacja 4 menedżerów, którzy wraz z funduszem Avallon II MBO postanowili powołać do życia nową firmę – Velvet CARE. To zaś oznaczało powołanie do życia nowych działów w firmie: logistyki, zakupów strategicznych, eksportu i marek własnych. Pierwszy etap obejmujący lata 2013-2016 skupiał się na zbudowaniu mocnej pozycji rynkowej oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Trzonem firmy nadal była marka Velvet, ale postanowiono rozszerzyć działalność o nowe rynki: produktów na potrzeby marek własnych oraz eksport. Jednocześnie, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty kluczewskiej papierni, zainwestowano ponad 60 mln zł w nowoczesny park maszynowy, podwajając tym samym moce produkcyjne zakładu w Kluczach w obszarze przetwórstwa papieru. Druga inwestycja, budowa nowego magazynu wyrobów gotowych zakończyła się w marcu 2017 roku. To budynek o powierzchni 21.000 m2, mieszczący ponad 38.000 palet i umożliwiający załadunek i rozładunek na 16 stanowiskach. Centrum dystrybucyjne obsługuje zarówno klientów w Polsce, jak i w 18 krajach świata, dokąd wysyłane są produkty z Klucz. Jednak największa inwestycja miała miejsce w trzecim etapie wdrażania strategii. Jest nią nowa maszyna papiernicza, tzw. MP7, która została uruchomiona w marcu 2018 roku, w zaledwie 22 miesiące od podjęcia decyzji o jej zakupie.

Firma Velvet CARE jest niezmiennie zarządzana przez zespół 4 menedżerów, którzy pokazali, że potrafią podejmować odważne decyzje i skutecznie je realizować. Po 5 latach, udziały w firmie sprzedał fundusz Avallon, a nowy właściciel - fundusz Abris wspiera ambitne plany zarządu. Artur Pielak, prezes Velvet CARE deklaruje, że firma chce zdobyć pozycję lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i podwoić obroty, osiągając poziom 1 mld zł w ciągu najbliższych 5 lat. Firma nadal będzie aktywnie działać na rynku produktów markowych i wzmacniać pozycję marki Velvet. Tak jak dotychczas, marka Velvet będzie pionierem i innowatorem kategorii papierowych wyrobów higienicznych. Warto dodać, że polski rynek klasycznego papieru toaletowego rośnie ok. 7 proc. rocznie, zaś papieru nawilżanego ok. 30 proc. rocznie. Polacy coraz chętniej sięgają po produktu wyższej jakości, ale i droższe - ten trend obserwowany jest od kilku lat.


Zobacz pozostałe wpisy