Aktualności

2019-07-01

Wystawa w Muzeum Papiernictwa "Edward Baran. W przestrzeni papieru. Malarstwo".

5 lipca o godz. 16.00 w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odbędzie się wernisaż wystawy Edwarda Barana, polskiego malarza, twórcy własnej techniki plastycznej tzw. „papierów rozdartych”.
Artysta urodził się w 1934 r. w Lesku, na Podkarpaciu. W latach 1955-1961 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: malarstwo u Artura Nachta - Samborskiego i tkaninę u Mieczysława Szymańskiego. W 1966 r.  wyemigrował do Francji, w której mieszka do dziś. Jest emerytowanym profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Angers. Nadal aktywnie działa w  środowisku artystycznym regionu Dolnej Loary. Swoje prace wciąż prezentuje na wystawach organizowanych w muzeach i galeriach na całym świecie.
W 2017 r. w dusznickim Muzeum powstała Wirtualna Wystawa Sztuki Papieru, na której zaprezentowano sylwetki 50 artystów zajmujących się tą dziedziną sztuki współczesnej. W trakcie przygotowywania scenariusza wystawy, jej kuratorka natknęła się na  postać artysty Edwarda Barana, na którego powoływali się inni artyści sztuki papieru. To spowodowało, że sylwetka Edwarda Barana również pojawiła się w tej galerii.
Szczegółowe badania nad twórczością tego artysty doprowadziły do konkluzji, iż Edward Baran jest polskim prekursorem sztuki papieru! 
Na ekspozycji w Muzeum Papiernictwa zostanie pokazanych 30 prac z lat 1980 – 2018, prezentujących najbardziej charakterystyczne fazy w twórczości E. Barana. Oprócz obrazów, pojawią się prace graficzne, gipsoryty na papierze japońskim oraz monotypie.
Wystawa czynna będzie do 8 września.
Zapraszamy!

Informacja z Muzeum Papiernictwa


Pliki do pobrania:

rodzaj pliku nazwa wielkość
pdf "Edward Baran. W przestrzeni papieru. Malarstwo." 341,287 kb pobierz ›
Zobacz pozostałe wpisy