Aktualności

2020-07-09

Nowe badanie JRC zagrożeniem da właściwej polityki klimatycznej UE

Nowe badanie JRC niewłaściwie interpretuje dane satelitarne dotyczące pokrywy leśnej i grozi wprowadzaniem zmian w polityce klimatycznej w oparciu o błędne założenia.
W ubiegłym tygodniu czasopismo naukowe „The Nature” opublikowało artykuł „Nagły wzrost powierzchni lasów wycinanych w Europie po 2015 r.” na podstawie badań przeprowadzonych przez Joint Research Centre.
Badanie twierdzi, że w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost powierzchni pozyskiwanych lasów w Europie i spekuluje na temat przyczyn i skutków takiego „dramatycznego wzrostu”.
Konkluzja naukowców jest taka, że ​​rosnące zapotrzebowanie na usługi i produkty leśne, wynikające z biogospodarki, stanowi wyzwanie dla zrównoważonej gospodarki leśnej, a bardziej ogólnie dla ambicji UE w walce z kryzysem klimatycznym.
Reprezentując branżę opartą na cyrkularnych i zrównoważonych surowcach leśnych, Cepi pragnie zwrócić uwagę na kilka istotnych wad w metodologii i założeniach badania.
Naszym celem jest wspieranie rozwoju Obserwatorium Leśnego UE, które można szybko i niezawodnie wykorzystać do informowania polityki i ogółu społeczeństwa.

Więcej na ten temat w notatce prasowej CEPI: https://www.cepi.org/new-jrc-study-misinterprets-satellite-data-on-forest-cover-and-risks-misguiding-eu-climate-policy-choices/


Zobacz pozostałe wpisy