Wytyczne dot. podatności na recykling opakowań z papieru

Zużycie papierów przeznaczonych na cele opakowaniowe wzrasta każdego roku nie tylko z uwagi na zwiększające się zapotrzebowanie związane z handlem e-commerce, ale również ze względu na fakt, iż są one bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż np. opakowania z tworzyw sztucznych. Aby wesprzeć działania mające na celu zwiększenie ilości papieru i tektury z odzysku, które mogą być poddawane recyklingowi, Cepi (Europejska Konfederacja Papieru) wraz z innymi organizacjami - FEFCO (Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej), CITPA (The International Confederation of Paper and Board Converters in Europe) oraz ACE (The Alliance for Beverage Cartons and the Environment) - opracowała wskazówki dla projektantów opakowań, które umożliwią poddanie ich procesowi odzysku.

W założeniu wytyczne te mają stać się źródłem wiedzy np. dla projektantów, retajlerów i właścicieli marek odnośnie tego, w jaki sposób różnorodne proponowane rozwiązania wpływają na podatność opakowań na recykling.

Papier idealnie nadaje się do recyklingu jednak jego właściwości i modyfikacje, takie jak np. warstwy barierowe czy przeznaczenie do kontaktu z żywnością mogą stanowić wyzwanie dla klasycznego procesu recyklingu. Implementacja zaleceń opublikowanych w tym dokumencie umożliwi zwiększenie podatności na recykling opakowań z papieru.

Opracowanie „Paper-based packaging recyclability guidelines” zostało opublikowane w języku angielskim na stronie CEPI, a Stowarzyszenie Papierników Polskich współpracując z Cepi opracowało wersję tego dokumentu w języku polskim. Obie wersje są dostępne w poniższych plikach.


Pliki do pobrania:

rodzaj pliku nazwa wielkość
pdf Recyclability PL 8938,155 kb pobierz ›
pdf Recyclability EN 8968,154 kb pobierz ›