Zużycie papierów przeznaczonych na cele opakowaniowe wzrasta każdego roku nie tylko z uwagi na zwiększające się zapotrzebowanie związane z handlem e-commerce, ale również ze względu na fakt, iż są one bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż np. opakowania z tworzyw sztucznych. Aby wesprzeć działania mające na celu zwiększenie ilości papieru i tektury z odzysku, które mogą być poddawane recyklingowi, Cepi (Europejska Konfederacja Papieru) wraz z innymi organizacjami – FEFCO (Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej), CITPA (The International Confederation of Paper and Board Converters in Europe) oraz ACE (The Alliance for Beverage Cartons and the Environment) – opracowała wskazówki dla projektantów opakowań, które umożliwią poddanie ich procesowi odzysku.

W założeniu wytyczne te mają stać się źródłem wiedzy np. dla projektantów, retajlerów i właścicieli marek odnośnie tego, w jaki sposób różnorodne proponowane rozwiązania wpływają na podatność opakowań na recykling.

Papier idealnie nadaje się do recyklingu jednak jego właściwości i modyfikacje, takie jak np. warstwy barierowe czy przeznaczenie do kontaktu z żywnością mogą stanowić wyzwanie dla klasycznego procesu recyklingu. Implementacja zaleceń opublikowanych w tym dokumencie umożliwi zwiększenie podatności na recykling opakowań z papieru.Wytyczne dot. podatności na recykling opakowań z papieru

Opracowanie „Paper-based packaging recyclability guidelines” zostało opublikowane w języku angielskim na stronie Cepi, a Stowarzyszenie Papierników Polskich współpracując z Cepi opracowało wersję tego dokumentu w języku polskim. Obie wersje są dostępne w poniższych plikach.

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy