Dwa dolnośląskie muzea łączą siły – wystawa prac laureatów Konkursu im. Józefa Gielniaka w dusznickim młynie papierniczym

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju wspólnie z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze organizuje wystawę zatytułowaną „Józef Gielniak i laureaci konkursu jego imienia”. Muzeum zaprasza na wernisaż, który będzie miał miejsce 1 marca, w piątek, o godzinie 16:00, w siedzibie Muzeum Papiernictwa.

Józef Gielniak, przez poczytny portal artystyczny „Niezła sztuka” nazwany czarodziejem linorytu, swoje plastyczne talenty ujawnił niezwykle wcześnie. Choć w kręgu jego zainteresowań na początku znalazła się głównie akwarela i rysunek, później jego zamiłowaniem rzeczywiście stał się linoryt. Tematem przewodnim twórczości artysty było sanatorium „Bukowiec”, koło Jeleniej Góry, w którym leczył się i pracował. Podczas pobytu w sanatorium stworzył 53 linoryty, 9 monotypii, 4 mezzotinty, 2 akwaforty oraz 37 rysunków i szkiców. Był również twórcą 17 ekslibrisów.

Komplet genialnych prac artysty, płyty miedziorytnicze, a także liczne pamiątki po artyście, w tym jego księgozbiór, stanowią obecnie własność Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, a od 1977, dla uczczenia jego pamięci, muzeum organizuje Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka. Choć od początku głównym założeniem konkursu był przede wszystkim wymóg wykonania prac w technice linorytu, w późniejszych edycjach dopuszczono dzieła we wszystkich technikach druku wypukłego. Konkurs latami zyskiwał coraz większą popularność, również wśród artystów z zagranicy, i choć przez ten długi okres wciąż ewoluował, niezmienna pozostała jego główna idea – uhonorowanie pamięci tego wybitnego polskiego artysty grafika. Sama inicjatywa stanowi doskonałą promocję dla Muzeum Karkonoskiego, a także całego regionu. Dzięki niej muzeum miało szansę stworzyć wspaniałą kolekcję współczesnej grafiki wykonanej w technice druku wypukłego – to wszystko dlatego, że prace nagrodzone i wyróżnione przez jury składające się z wybitnych polskich artystów grafików, stają się własnością muzeum w Jeleniej Górze. Część z nich prezentowana jest na wystawach pokonkursowych w siedzibie muzeum. Teraz natomiast dzięki współpracy Muzeum Karkonoskiego i Muzeum Papiernictwa, prace z dwóch ostatnich edycji Konkursu podziwiać będzie można właśnie w murach dusznickiego młyna papierniczego. Na ekspozycji, oprócz prac pokonkursowych zobaczymy większość płyt linorytniczych, księgozbiór, kalendarze oraz pamiątki po artyście.

Zapraszamy!…

Galeria zdjęć

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy