Europejski zespół ds. szybkiego reagowania na koronawirusa
Komisja Europejska działa na wszystkich frontach, aby wspomóc zwalczanie epidemii koronawirusa (COVID-19). W związku z tym stale koordynuje swoje działania z państwami członkowskimi w celu wymiany informacji i oceny potrzeb oraz zapewnienia spójnego podejścia w całej UE.
Zadanie Komisji Europejskiej polega głównie na wspieraniu państw członkowskich w przezwyciężeniu kryzysu i wydawaniu zaleceń dotyczących wspólnego kierunku działań.
Komisja chce uniknąć podejmowania przez państwa członkowskie nieskoordynowanych, a nawet sprzecznych działań, które ostatecznie osłabiają wspólne wysiłki w walce z epidemią. Dlatego też niezbędna jest koordynacja i wydawanie zaleceń w obszarze zdrowia publicznego, a także transportu, kontroli granicznej, rynku wewnętrznego i handlu.
Komisja uruchomiła ARGUS, mechanizm koordynacji działań w sytuacjach kryzysowych. Komitet Koordynacji Kryzysowej spotyka się regularnie, aby zapewnić synergię działań wszystkich właściwych departamentów i służb Komisji oraz agencji UE. Przewodniczy mu komisarz Janez Lenarčič, który pełni funkcję Europejskiego Koordynatora Reagowania Kryzysowego.
Komisja utworzyła również na szczeblu politycznym zespół koordynacyjny ds. szybkiego reagowania, w skład którego wchodzi pięciu komisarzy odpowiedzialnych za obszary polityki najbardziej dotknięte pojawieniem się koronawirusa:
Prace koordynuje pięciu Komisarzy:
- Janez Lenarčič – zarządzanie kryzysowe
- Stella Kyriakides – kwestie dotyczące zdrowia
- Ylva Johansson – kwestie dotyczące granic
- Adina Vălean – mobilność
- Paolo Gentiloni – aspekty makroekonomiczne