„GreenSource” nowa inicjatywa CEPI i EPIS

1 września 2020 r. Cepi (Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego) oraz EPIS (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Celulozowego) i jego członkowie, przedstawiają GreenSource – europejską, szeroko pojętą inicjatywę wyjaśniającą, w jaki sposób przemysł bazujący na włóknach drzewnych sprawia, że ​​cel neutralności klimatycznej 2050 r. staje się rzeczywistością.

Przemysł bazujący na włóknach drzewnych chce oferować innowacyjne rozwiązania odpowiadające potrzebom obywateli Europy i przyczyniać się do zrównoważonego stylu życia, jednocześnie dbając o to, aby lasy rosły, absorbowały CO2 i chroniły bioróżnorodność.

Ostatnie badanie naukowe zlecone przez Cepi dotyczące skutków klimatycznych sektora leśnego w Unii Europejskiej (https://www.cepi.org/wp-content/uploads/2020/06/Cepi-Climate-effects-of-the-forest-based-sector-in-the-EU_Exc-summary.pdf) pokazuje, że dzięki lasom i ich produktom każdego roku pobieramy z atmosfery 806 milionów ton CO2 – co odpowiada 20% rocznych emisji w UE – w międzyczasie tworząc 3,5 miliona miejsc pracy, zwłaszcza na obszarach wiejskich.

„Możemy pomóc w dekarbonizacji gospodarki i zrewolucjonizowaniu nawyków konsumpcyjnych dzięki naszym innowacyjnym alternatywom dla materiałów kopalnych. Zgodnie z niedawnym badaniem Material Economics1 już dziś 25% tworzyw sztucznych można łatwo zastąpić papierem i tekturą, bez uszczerbku dla funkcjonalności produktu końcowego. ” Jori Ringman, Cepi DG.

Już dziś zapewniamy alternatywne rozwiązania wolne od paliw kopalnych dla wielu sektorów: media, opakowania, opieka zdrowotna i higiena, ale także i coraz częściej w przypadku tekstyliów. Materiały na bazie celulozy mogą nawet zastąpić grafit używany w przenośnych technologiach i praktycznie nieograniczone możliwości biorafinerii pomagają nam w zdobywaniu przewagi w ekologicznej chemii opartej na surowcach pochodzenia biologicznego.

W czasach COVID-19 należy pamiętać, że dostarczamy opakowania, chusteczki i produkty higieniczne, które są niezbędne obywatelom UE, a jednocześnie są dobre dla planety i gospodarki europejskiej.  GreenSource to wspólny głos naszego przemysłu, który podnosi się, by powiedzieć światu, w jaki sposób zmieniamy drogę do zrównoważonej i przyjaznej dla klimatu przyszłości.

Orginalną notatkę prasową CEPI można przeczytać w zamieszczonym poniżej pliku.

Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyj poniższy film wprowadzający.

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy