Mocno drożeje papier. Od gazetowego po toaletowy

We wtorkowym wydaniu Rzeczpospolitej (26 kwietnia 2022 r.) opublikowano artykuł na temat trawiących branżę papierniczą coraz wyższych cen energii, gazu i podstawowych surowców niezbędnych do produkcji: drewna i celulozy. Przekłada się to oczywiście na drastyczny wzrost cen papieru, począwszy od biurowego, przez gazetowy, opakowania i tekturę, a skończywszy na ręcznikach papierowych czy papierze toaletowym. Sytuacja coraz mocniej odbija się na konsumentach.

W artykule wypowiedziała się Aneta Muskała, prezes Stowarzyszenia Papierników Polskich, wyjaśniając, że podwyżki cen w zasadzie wszystkich rodzajów papieru są wynikiem diametralnie wyższych kosztów. Jak stwierdziła: „Producenci mierzą się z drastycznymi wzrostami kosztów i ograniczoną podażą, szczególnie celulozy. Dodatkowo dochodzą problemy z frachtem z Azji, głównie z Chin, gdzie w czasie pandemii upadła największa celulozownia na świecie oraz embargiem Stanów Zjednoczonych na zakup chińskiej celulozy, przez które Amerykanie wykupują celulozę w Europie”.

Warto zauważyć, że w Polsce mamy najdroższe drewno w Europie, a to wpływa z kolei na wzrost kosztów produkcji celulozy, a w następstwie również kosztów papieru i tektury. Dodatkowo, do podwyżek przyczyniają się wysokie ceny energii elektrycznej, uprawnień do emisji CO2 oraz paliw – gazu, węgla i biomasy. Nie bez znaczenia jest sytuacja na Ukrainie – wojna oraz sankcje nałożone na Rosję i Białoruś.

Wysokie ceny celulozy w połączeniu z wysokimi kosztami jej przetwarzania przyczyniają się również do poważnych opóźnień w dostawach papieru i tektury. Prezes SPP wyraziła jednak nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji ograniczenia produkcji i podaży.

W ślad za artykułem w Rzeczpospolitej, na portalu rmf24.pl zamieszczono wywiad z Anetą Muskałą, którego można posłuchać tutaj: https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-papier-coraz-drozszy-od-gazetowego-po-toaletowy,nId,5984822#crp_state=1

Galeria zdjęć

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy