Mocno drożeje papier. Od gazetowego po toaletowy
We wtorkowym wydaniu Rzeczpospolitej (26 kwietnia 2022 r.) opublikowano artykuł na temat trawiących branżę papierniczą coraz wyższych cen energii, gazu i podstawowych surowców niezbędnych do produkcji: drewna i celulozy. Przekłada się to oczywiście na drastyczny wzrost cen papieru, począwszy od biurowego, przez gazetowy, opakowania i tekturę, a skończywszy na ręcznikach papierowych czy papierze toaletowym. Sytuacja coraz mocniej odbija się na konsumentach.
W artykule wypowiedziała się Aneta Muskała, prezes Stowarzyszenia Papierników Polskich, wyjaśniając, że podwyżki cen w zasadzie wszystkich rodzajów papieru są wynikiem diametralnie wyższych kosztów. Jak stwierdziła: „Producenci mierzą się z drastycznymi wzrostami kosztów i ograniczoną podażą, szczególnie celulozy. Dodatkowo dochodzą problemy z frachtem z Azji, głównie z Chin, gdzie w czasie pandemii upadła największa celulozownia na świecie oraz embargiem Stanów Zjednoczonych na zakup chińskiej celulozy, przez które Amerykanie wykupują celulozę w Europie”.
Warto zauważyć, że w Polsce mamy najdroższe drewno w Europie, a to wpływa z kolei na wzrost kosztów produkcji celulozy, a w następstwie również kosztów papieru i tektury. Dodatkowo, do podwyżek przyczyniają się wysokie ceny energii elektrycznej, uprawnień do emisji CO2 oraz paliw – gazu, węgla i biomasy. Nie bez znaczenia jest sytuacja na Ukrainie – wojna oraz sankcje nałożone na Rosję i Białoruś.
Wysokie ceny celulozy w połączeniu z wysokimi kosztami jej przetwarzania przyczyniają się również do poważnych opóźnień w dostawach papieru i tektury. Prezes SPP wyraziła jednak nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji ograniczenia produkcji i podaży.
W ślad za artykułem w Rzeczpospolitej, na portalu rmf24.pl zamieszczono wywiad z Anetą Muskałą, którego można posłuchać tutaj: https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-papier-coraz-drozszy-od-gazetowego-po-toaletowy,nId,5984822#crp_state=1