Na zdrowie! Historia podkładek pod piwo – Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Czy wiedzieliście, że historia podkładek pod napoje sięga drugiej połowy XIX w.? Czy zastanawialiście się kiedyś głębiej nad tym jaką ten drobny przedmiot pełni funkcję w naszym codziennym życiu? Idziemy o zakład, że nie, a na najnowszej ekspozycji czasowej w Muzeum Papiernictwa spieszymy z odpowiedziami na najbardziej nurtujące pytania dotyczące tej tematyki. Już dziś, 15 listopada, o godz. 17:00 Muzeum zaprasza na wernisaż wystawy Na zdrowie! Historia podkładek pod piwo.
Choć od dawien dawna papier pełnił dość oczywistą funkcję – był podłożem do pisania czy druku -uległo to zmianie kiedy do przemysłu papierniczego wkroczył tzw. ścier drzewny. Wtedy zaczęły powstawać z niego nie tylko arkusze papieru, ale też rozmaite przedmioty służące wzbogaceniu i uproszczeniu naszej codzienności. Jednym z takich przedmiotów jest niepozorny wafel, czyli… podkładka pod piwo. Czy warto ją kłaść pod napój? Kto ją wymyślił? Jak wygląda proces jej produkcji? Tego wszystkiego dowiecie się odwiedzając ekspozycję w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Takie pojęcia jak birofilistyka czy tegestologia nie będą już Wam obce. A może wśród Was jest już jakiś kolekcjoner obiektów związanych z piwem? W Muzeum zobaczycie nie tylko same podkładki wyróżniające się ciekawymi grafikami czy kształtami, ale również rzeczy związane z jednym z najciekawszych zakładów branży papierniczej na Dolnym Śląsku – fabryką tektury w Pilchowicach koło Wlenia – wzorniki produktów oraz dużą kolekcję matryc do drukowania podkładek.
Wernisażowi towarzyszyć będzie prelekcja Radosława Radwana, właściciela regionalnego browaru kontraktowego „Korona Sudetów”, który opowie o browarnictwie na ziemi kłodzkiej. Na gości wernisażu czeka miła niespodzianka.