O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego…

Muzeum Papiernictwa zaprasza na wernisaż wystawy zatytułowanej „O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego”. Uroczystość odbędzie się w siedzibie Muzeum Papiernictwa, 7 lipca, o godz. 17:00.

Papier czerpany w XVI-wiecznym dusznickim młynie papierniczym już wieku temu zyskał miano wiecznotrwałego… Jaka była receptura na tak wyjątkowy papier? Jak pozyskiwano surowce do jego produkcji? Z jakimi problemami borykali się dawnej papiernicy? Na te i inne pytania związane z dawnym kunsztem papierniczym odpowiedź znajdziemy na nadchodzącej wystawie w muzeum. Będziemy mogli podziwiać tu przepiękną kolekcję dusznickich ręcznie czerpanych papierów; wśród nich również takie pochodzące z XVI wieku, będącego początkiem funkcjonowania tutejszej manufaktury. Atutem wielu z nich są widoczne w przeźroczu znaki wodne – to umieszczony prawie na każdym arkuszu św. Piotr – na wystawie zobaczymy jak znaki te ewoluowały na przestrzeni wieków oraz jak wykorzystywane były w historycznych dokumentach.

Ekspozycja przybliży nam też postać szmaciarza, tudzież gałganiarza, czyli zawodowego zbieracza szmat, z których dawniej produkowano papier.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie pokaz czerpania papieru techniką powstałą w średniowiecznej Italii – z historycznego surowca – przetworzonych szmat. Pierwsze próby pozyskania takiego papieru zakończyliśmy sukcesem. Pracy było co niemiara, ale uzyskaliśmy pożądany efekt. Zapraszamy więc serdecznie na wernisaż, gdzie ukażemy w pigułce historię papieru i sposób jego produkcji, a także udowodnimy, że ten dusznicki nie miał sobie równych.

Badania nad dusznickim papierem czerpanym zostały przeprowadzone przez Weronikę Liszewską, prof. dr hab. z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa będzie dostępna do 22 października 2023 r.

Galeria zdjęć

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy