Papiernicy gośćmi XXI edycji „Święta Papieru” w Dusznikach Zdroju

23-24 lipca 2022 r. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju zorganizowało XXI edycję Święta Papieru, które zaliczane jest do jednej z kluczowych atrakcji okresu letniego w regionie. Okolicznościowa impreza cieszy się niezmiennie dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Dolnego Śląska, ale także zyskuje w sposób widoczny na coraz większej popularności wśród turystów oraz pasjonatów sztuki papieru. Osoby eksplorujące stale urozmaicane ekspozycje dusznickiego Muzeum docierają coraz częściej z obszaru całego kraju, a także z terenu państw ościennych. W czasie uroczystego otwarcia tegorocznego wydarzenia przez dr. hab. Macieja Szymczyka – dyr. Muzeum Papiernictwa, na plenerowej scenie głównej tuż obok budynku Muzeum, pojawili się zaproszeni goście specjalni: Krzysztof Maj – członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny za instytucje kultury nadzorowane przez samorząd w regionie, Aneta Muskała – prezes Stowarzyszenia Papierników Polskich, przew. Rady Muzeum Papiernictwa oraz Marek Motylewski – szef działu serwisu technicznego i marketingu Mondi Świecie S.A., przedstawiciel firmy sponsorującej imprezę. Wśród licznie przybyłych na obchody tegorocznego Święta Papieru była także Bożena Schweizer-Makowska, która w latach 1984-2005 kierowała działalnością Muzeum w Dusznikach.

Organizatorzy wydarzenia doskonale zadbali o zaspokojenie oczekiwań i zróżnicowanych zainteresowań ze strony odwiedzających, umożliwiając zwiedzanie z przewodnikiem bogatego zbioru ekspozycji ulokowanych wewnątrz kubatury barokowego Muzeum, czy także w zewnętrznych granicach bezpośrednio przyległej do niego infrastruktury. Zwiedzający zainteresowani szeroką ofertą poznawczą / edukacyjną mogły skorzystać z dogodnego dostępu do interaktywnej komunikacji multimedialnej.

W jednym z pomieszczeń dusznickiej placówki, przeznaczonym na stałą galerię sztuki papieru, tym razem udostępniono prezentację daru otrzymanego niedawno od rodziny japońskich papierników Yamaguchi, który pozyskany został w 2021 r. przez Muzeum Papiernictwa. Chodzi o niezwykle rzadki do obejrzenia w Europie warsztat papierniczy oraz japońską sztukę papieru, przedstawiające wielowiekowe tradycje papiernicze zachowane przez zespół muzeów w Echizen, związane z rzemieślniczą produkcją papieru w Japonii. Warsztat papierniczy i arkusze washi do Muzeum Papiernictwa trafiły dzięki staraniom Joanny Kokoć, znanej popularyzatorki japońskiej sztuki papierniczej w Polsce.

Gospodarze tegorocznego Święta Papieru zaproponowali publiczności obejrzenie najnowszych dzieł autorstwa prof. dr. hab. Ewy Latkowskiej-Żychskiej – jednej z najwybitniejszych polskich artystek papieru, tkaniny i fotografii, współtwórczyni Pracowni Papieru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, członkini obecnej Rady Muzeum Papiernictwa. Artystka w sposób niezwykle interesujący opowiadała o tajnikach realizowanej twórczości, związanej z rękodzielniczą techniką wytwarzania papieru, opartej na pozyskiwanych własnoręcznie włóknach. Zaprezentowane prace charakteryzuje wielki format, inspiracje muzyczne, powtarzalność składników w strukturze kompozycji przypominającej motyw drogi.  

W przestrzeni otwartej, „pod gołym niebem”, w bliskim sąsiedztwie sceny głównej, prof. E. Latkowska-Żychska przeprowadziła „na żywo” warsztaty papiernicze. Demonstracja wykonana przez artystkę z udziałem towarzyszącej asystentki była zaadresowana do wszystkich grup wiekowych, dlatego budziła ogromne zainteresowanie wśród zgromadzonego wokół tłumu.. Dzieje papieru, techniki jego wytwarzania, a także różne sposoby wykorzystania tego materiału należą do stałych elementów, jakie realizowane są w ramach programu edukacyjno-poznawczego dusznickiego Muzeum. Wielu uczestników Święta Papieru skorzystało z okazji do samodzielnego wykonania prac, które stanowić będą doskonałą pamiątkę z tegorocznego pobytu w młynie papierniczym. Tradycyjnie, atmosferę niezwykłego spotkania z „papierem” na terenie Muzeum w Dusznikach zawdzięczać mogliśmy niestrudzonym pracownikom Muzeum.

Dzięki zbiorowym staraniom oraz zawodowej pasji kadry z Muzeum Papiernictwa, doświadczyliśmy tego co najważniejsze: pogłębienia wiedzy o historii produkcji papieru, interakcji ze sztuką papieru, spotkań z ciekawymi ludźmi oraz co niemniej istotne – doskonałej zabawy bez podziału na kategorie wiekowe. Gratulujemy, do zobaczenia w przyszłym roku!

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy