Pierwszy Kongres Przemysłu Drzewnego MRiT
Powołanie Rady ds. Przemysłu Drzewnego, opracowanie Kontraktu Branżowego i podjęcie działań zmierzających do uznania drewna za surowiec strategiczny – to najważniejsze postanowienia pierwszego Kongresu Przemysłu Drzewnego, który dziś odbył się w MRiT. W Kongresie uczestniczyli minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk oraz wiceminister Michał Jaros.
Istotne dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki jest zapewnienie pełnego wykorzystania surowca drzewnego w kraju, a także ograniczenie niekontrolowanego eksportu, na rzecz jego pełnego przetwarzania w Polsce. Takie podejście umożliwi utrzymanie potencjału branży, rozwój innowacyjnych technologii oraz wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw. Dlatego musimy zacząć traktować drewno jako surowiec strategiczny i chcę dziś zapewnić, że podejmiemy inicjatywę legislacyjną w tym zakresie, ponieważ wprowadzenie tych zmian leży w interesie polskiej gospodarki, a więc nas wszystkich – podkreślił otwierając Kongres Przemysłu Drzewnego minister Krzysztof Paszyk.
Drewno jest nie tylko cennym, ale i strategicznym surowcem dla naszej gospodarki. Widzimy to w kontekście jego roli w wielu branżach, od budownictwa, przez przemysł meblarski, aż po energię i ochronę środowiska. Sektor przemysłów opartych na drewnie stoi przed licznymi wyzwaniami, ale równocześnie przed ogromnymi możliwościami, które musimy wspólnie wykorzystać – mówił wiceminister Michał Jaros.
O wzmocnieniu konkurencyjności, potencjalnych kierunkach rozwoju, innowacyjnych rozwiązaniach oraz o wyzwaniach i szansach jakie stoją przed przemysłem drzewnym w MRiT rozmawiali przedstawiciele administracji rządowej, świata nauki oraz sektora drzewnego.
Kongres Przemysłu Drzewnego był nie tylko okazją do wymiany poglądów, ale możliwością wypracowania rozwiązań wspierających rozwój sektora drzewnego. Przemysł ten odgrywa kluczową rolę w krajowej gospodarce – generuje znaczący udział w PKB oraz zapewnia miejsca pracy dla setek tysięcy osób. Polski sektor leśno-drzewny ma blisko 5 % udział w PKB. Ok. 40 tys. firm zajmuje się przemysłem drzewnym dając niemal 500 tys. miejsc pracy. Kluczowe jest maksymalne wykorzystanie drewna w sektorach, gdzie ma ono największą wartość, takich jak przemysł meblarski, budownictwo, produkcja papieru czy opakowań. Istotnym aspektem jest również recykling, np. ponowne wykorzystanie drewna poużytkowego do produkcji płyt wiórowych, a także energetyczne przetwarzanie odpadów drewnianych w specjalistycznych instalacjach.
Podczas kongresu przedstawiono dwie kluczowe propozycje, które mają wspierać rozwój sektora drzewnego, zacieśnić współpracę i wypracować efektywne rozwiązania dla przemysłu drzewnego. Pierwszą z nich jest powołanie Rady ds. Przemysłu Drzewnego – organu doradczego Prezesa Rady Ministrów. Ma ona umożliwić efektywną koordynację działań i wypracowywanie rozwiązań legislacyjnych, mechanizmów i instrumentów sprzyjających rozwojowi branży. Stanie się platformą współpracy przedsiębiorców, środowiska naukowego i administracji rządowej, w tym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Kolejną, zaproponowaną formą współpracy jest opracowanie i zawarcie Kontraktu Branżowego, który ma umożliwić kształtowanie warunków dla rozwoju przemysłu drzewnego. Z uwagi na pilność oraz ważność zgłoszonych dzisiaj postulatów proponuję przygotowanie i zawarcie kontraktu branżowego. Kontrakt to forma umowy między rządem a reprezentatywnymi organizacjami zrzeszającymi przedstawicieli przemysłu, mająca na celu opracowanie dedykowanych polityk i szytych na miarę narzędzi, które odpowiedzą na potrzeby sektora – powiedział wiceminister Michał Jaros.
Przedstawiciele rządu zapewnili, że przemysł drzewny będzie traktowany jako kluczowy sektor polskiej gospodarki. Wdrożenie zaproponowanych inicjatyw ma przyczynić się do stabilizacji i dalszego rozwoju branży, zapewniając jej przewidywalne warunki funkcjonowania. Uczestnicy Kongresu zgodnie podkreślali potrzebę dalszego dialogu i współpracy między biznesem, administracją i nauką, aby skutecznie odpowiadać na wyzwania i w pełni wykorzystać potencjał polskiego sektora drzewnego.
Ze strony SPP w Kongresie uczestniczyli przedstawiciele firm: MM Kwidzyn, Mondi Świecie, Stora Enso oraz Janusz Turski, dyrektor generalny SPP.
Źródło informacji: MRiT
Zdjęcia: J. Turski, SPP