Reprezentant SPP zaproszony do udziału w jubileuszu 35-lecia działalności KIG
28 lutego 2025 r. w siedzibie Ufficio Primo w Warszawie zorganizowano spektakularne obchody z okazji 35-lecia działalności Krajowej Izby Gospodarczej w Polsce. Wiodącym wydarzeniem w programie głównym okolicznościowego jubileuszu była konferencja pod hasłem: „Przyszłość jest wspólnotą”.
W imieniu organizatorów przedsięwzięcia jubileuszową uroczystość otworzyli: Andrzej Arendarski – prezydent honorowy KIG-u i Marek Kłoczko – prezes/dyr. gen. KIG-u. Obaj niezwykle zasłużeni, wieloletni działacze Izby, kordialnie przywitali licznie zgromadzonych przedstawicieli struktur samorządu gospodarczego zrzeszonych w KIG. Z właściwą atencją przywitano także reprezentantów centralnych organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, prominentnych gości specjalnych, panelistów. Gospodarze wydarzenia skierowali wyrazy podziękowania za życzliwą przychylność patronom wydarzenia (MRiT), sponsorom oraz mediom. Po przywitaniu licznej rzeszy uczestników przez władze KIG-u nastąpiło okolicznościowe wystąpienie Vladimira Dlouhy – prezydenta Eurochambres, w imieniu największej w Europie organizacji zrzeszającej branżowe izby przemysłu i handlu. Od wielu lat KIG jest aktywnym członkiem tejże struktury, z siedzibą w Brukseli, reprezentującej żywotne interesy ok. 20 mln przedsiębiorstw na naszym kontynencie. W imieniu głównego patrona wydarzenia głos zabrał Krzysztof Paszyk – Minister Rozwoju i Technologii, który podkreślił rosnące znaczenie działalności Izby w przestrzeni publicznej, przyczyniając się w ten sposób do pomyślnego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski w okresie transformacji ustrojowej.
W ramach konferencji programowej organizatorzy zaproponowali wysłuchanie debaty realizowanej w formule 3 paneli dyskusyjnych, które moderowali były przez powszechnie znane autorytety życia publicznego w kraju:
- sesja panelowa: „Geopolityka, bezpieczeństwo, migracje” – moderator: prof. M. Belka (b. Premier Rządu RP, b. Prezes NBP)
- sesja panelowa: „Co po Europie doby węgla i stali – w poszukiwaniu nowej drogi” – moderator: prof. Witold Orłowski (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)
- sesja panelowa: „Czas sztucznej inteligencji” – moderator: Edwin Bendyk (Prezes fundacji im. St. Batorego)
Gościem specjalnym jubileuszowych obchodów 35-lecia KIG-u był prof. Daron Acemoglu, zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, naukowiec pochodzący z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Bostonie, USA. Laureatem prestiżowej nagrody w 2024 r. został za wyjaśnienie znaczenia instytucji społecznych dla dobrobytu kraju oraz za naukowe wyjaśnienie ogromnych różnic w poziomie dobrobytu pomiędzy poszczególnymi narodami. W prezentacji prof. Acemoglu pt.: „Four trends that will remember the world of tomorow” – w uproszczeniu zobrazowany został sposób w jaki systemy polityczne i gospodarcze, wprowadzone przez potęgi kolonizatorskie, mogły przyczynić się do utrwalania dysproporcji i globalnych nierówności we współczesnym świecie. W konkluzjach wystąpienia podkreślono co następuje: (1) wyzwania i zagrożenia generowane przez dynamiczne zachodzące przeobrażenia, w dziedzinie gospodarki i polityki, mogą stanowić szczególną szansę do korzystnego zagospodarowania; (2) innowacje, rozwój technologii, inwestycje w wiedzę i kształcenie stanowią fundament dla efektywnej komunikacji, dla jakości demokratycznego dyskursu, niezależnie od płci, wieku lub geografii pochodzenia; (3) wdrażanie innowacyjności nie stanowi panaceum samo w sobie dla rozwiązywania problemów, jeżeli mają pierwotne źródła w nierównościach społecznych; (4) krytyczne znaczenie ma zdolność zrównoważonej adaptacji instytucji do zmiennych warunków otoczenia, a porządek demokratyczny jest dominantą w budowie silnego ładu instytucjonalnego. Co szczególnie cenne, po zakończeniu wykładu przez profesora Acemoglu, uczestnicy wydarzenia mogli skierować dowolne zapytania z prośbą o wyjaśnienie, ewentualnie podzielić się uwagami uwzględniającymi własne oceny trendów społeczno-gospodarczych, z perspektywy specyficznych doświadczeń w Europie.
Wśród zaproszonych gości wydarzenia był także przedstawiciel naszego Stowarzyszenia (J. Turski, dyr. gen. SPP).
Po zakończeniu konferencji jej uczestnicy zaproszeni zostali na jubileuszowy bankiet, przy akompaniamencie koncertu fortepianowego. Ta część była sprzyjającą okazją do prowadzenia rozmów kuluarowych, a także do podziękowania władzom KIG-u za udzielanie cennego wsparcia w okresie minionych dekad, realizowanego owocnie w trudnych warunkach dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Zdjęcia: J. Turski, SPP
Grafika: KIG