Udział SPP w debacie IX Kongresu OIGPM

11 września 2024r r. w siedzibie MTP, w Poznaniu, odbyła się IX edycja Kongresu zorganizowanego przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli (OIGPM). Hasło debaty brzmiało „Polskie meble – konkurencyjna Polska”. Dominującym wątkiem debaty perspektywa rozwoju przemysłu meblarskiego i drzewnego. Uczestników przywitał i spotkanie otworzył Michał Strzelecki – dyrektor biura OIGPM.

Zaplanowane wystąpienia programowe uprzedziło wprowadzenie dokonane przez Jarosława Michniuka (zarząd OIGPM, CEO Paged), inspirujące do interakcji w dyskusji jaką przewidziano w ramach 4 paneli tematycznych.

Uczestnicy Kongresu, dzięki wykładom znakomitych prelegentów, mieli okazję do zapoznania się z problemami przemysłu meblarskiego i drzewnego w Polsce. W wystąpieniu przedstawiciela banku Pekao S.A. zaprezentowano wyniki analizy eksperckiej, dotyczącej oceny bieżącej kondycji oraz perspektyw rozwoju branży drzewno–meblarskiej.

W części dedykowanej dyskusji przeprowadzono panele, otwierając możliwość artykułowania niezależnych opinii i uwag na takie tematy jak:

  • Panel 1: Znaczenie stabilnego dostępu do surowca na konkurencyjnych warunkach:
    • identyfikowanie zagrożeń dla firm spowodowane utratą konkurencyjności; możliwości czynniki neutralizujące utratę przewag konkurencyjnych: wykształcenie nowej oferty produktów – adaptacja innowacyjnych rozwiązań – elastyczność cenowa. W gronie panelistów był przedstawiciel naszego Stowarzyszenia (J. Turski, dyr. gen. SPP).
  • Panel 2: Perspektywy zaopatrzenia w surowiec drzewny – wyzwania i zagrożenia:
    • implikacje dla branży związane z ograniczeniem pozyskiwania; strategie „radzenia sobie” z potencjalnymi problemami; zróżnicowanie specyfiki zagrożeń zależnie od lokalizacji firmy. W gronie panelistów był Jerzy Majewski, reprezentujący MM Kwidzyn, z firmy wspierającej SPP.
  • Panel 3: Korzyści dla branży wynikające z certyfikacji gospodarki leśnej:
    • znaczenie certyfikacji w systemie FSC i PEFC; wpływ pozbawienia dostępu do certyfikowanego surowca na konkurencyjność podstawowego asortymentu produktów w zależności od sektora / podsektora; relacje pomiędzy FSC i PEFC w aspekcie upowszechnienia licencji ww. systemów; wykształcenie nowych narzędzi w ramach certyfikacji FSC do współdziałania w procesie wdrożenia rozporządzenia EUDR (ograniczenie wylesiania).
  • Panel 4: Dotychczasowe doświadczenia oraz możliwości w zakresie PR: 
    • znaczenie podniesienia świadomości społecznej o roli LP i poprawy komunikacji o roli przemysłu drzewnego; transfer wiedzy i edukacja na temat funkcjonowania ekosystemu leśnego; dialog z partnerami reprezentującymi sektor NGO; znaczenie podmiotowej roli przemysłu drzewnego w procesie zmian legislacji.

Debaty Kongresu zakończone zostały przez Organizatora uroczystym wręczeniem prestiżowych statuetek Ambasadorów Meblarstwa.

Galeria zdjęć

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy