Wystawa: „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza. Sousedé. Bankovky polsko-českého pohraničí.”

Jutro, 7 października o godz. 13.00, w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju odbędzie się na wernisaż wystawy Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza. Sousedé. Bankovky polsko-českého pohraničí. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Pieniądz papierowy od wielu lat zajmuje zaszczytne miejsce w kręgu zainteresowań Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. W zbiorach numizmatycznych znajdziemy banknoty nie tylko polskie, ale również zagraniczne, w tym czeskie i czechosłowackie, których niemal kompletna kolekcja zgromadzona została po to, by zainteresować sąsiadów z Republiki Czeskiej muzealną ofertą wystawienniczą i edukacyjną. Pieniądze zarówno nasze jak i naszych pobratymców „zza południowej granicy” już w krótce podziwiać będzie można na wystawie w muzeum.

Rzeczona wystawa ma charakter edukacyjny. Pokazując walory artystyczne i historyczne czechosłowackich i czeskich banknotów chcemy w pigułce przedstawić dzieje Czechosłowacji i Czech. Na wystawie zaprezentujemy papierowe pieniądze ze wszystkich emisji banknotów czechosłowackich i czeskich od 1918 roku do współczesności, w tym unikatowe bony z getta w Terezinie. Zamierzamy również zwrócić uwagę na podobieństwa i różnice pomiędzy koronami, a złotówkami, stąd na ekspozycji będzie można zobaczyć banknoty polskie z analogicznych okresów.

Po uroczystym otwarciu wystawy zaplanowano prelekcję dr Marcina Markowskiego, historyka, historyka sztuki, numizmatyka i kolekcjonera pieniądza papierowego.

Galeria zdjęć

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy