Wzrost cen produktów higienicznych – głos dyrektora generalnego SPP w mediach (TVN, RMF FM)

25 maja 2023 r. Janusz Turski, dyrektor generalny SPP, udzielił wywiadu w stacji telewizyjnej TVN w sprawie wzrostu cen produktów higienicznych. W tej samej sprawie wypowiedział się również kolejnego dnia dla stacji radiowej RMF FM. W Internecie pojawiło się również kilka publikacji cytujących wypowiedzi dyrektora Turskiego (np. focusonbusiness.eu, tvn24.pl, bankier.pl,wnp.pl, radiozet.pl i inne).

Media podają, że papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu. Eksperci tłumaczą to m.in. wysokimi kosztami produkcji, które są przerzucane na konsumentów. Jednak złe prognozy dopiero nadchodzą. Kolejny impuls do podwyżek dadzą nowe przepisy unijne. Zwrócono uwagę, że widoczny dość gwałtowny wzrost cen produktów higienicznych jest głównie wywołany przez kryzys energetyczny, a droższa produkcji masy papierniczej, przekłada się z kolei na podwyżki cen w sklepach.

Janusz Turski stwierdził m.in., że „W przypadku papieru toaletowego kluczowym surowcem do jego produkcji jest makulatura, obok masy celulozowej pierwotnej. W dobrze funkcjonującym systemie selektywnej zbiórki odpadów materiały do produkcji akurat tego wyrobu powinny mieć realistyczne ceny i być dostępne. Potrzebne jest właściwe zarządzanie nimi. Jednak w obecnych czasach podstawowym problemem przedsiębiorstw są wysokie koszty produkcji przemysłowej, w tym energii, chemikaliów, transportu czy pracy. W efekcie tej kumulacji, część z nich producenci są zmuszeni przenosić na konsumentów.” Dodał również, że: „Dla własnego bezpieczeństwa konsumenci powinni być czujni w tym zakresie. Tańszy papier toaletowy może być nie tylko gorszy jakościowo lub pochodzić ze źródeł nieposiadających transparentnego śladu środowiskowego. Może też zawierać domieszki substancji chemicznych, które są na liście czynników zagrażających bezpieczeństwu zdrowia i życia ludzkiego.”

Dyrektor generalny Stowarzyszenia Papierników Polskich podkreślił ponadto, że koszty produkcji rosną również w wyniku zwiększania obciążeń legislacyjnych i administracyjnych. Jednak niektórzy producenci nie są przygotowani do zmian w prawie, bo nie zadbali wcześniej o odpowiednie certyfikaty dot. pochodzenia wykorzystywanych surowców. I oni mogą mieć duże problemy.

Galeria zdjęć

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy