XX Święto Papieru

24-25 lipca br. w siedzibie Muzeum Papiernictwa, w Dusznikach Zdroju, zorganizowano jubileuszową XX edycję Święta Papieru. Dwudziestolecie tego cieszącego się dużą popularnością wydarzenia przypadało w ubiegłym roku, jednakże zagrożenia dla zdrowia i bariery administracyjne związane ze stanem pandemii koronawirusa nie pozwoliły niestety na jej przeprowadzenie w 2020 r. Ze względu na zaistniałe obiektywnie okoliczności, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników imprezy, obchody jubileuszu dusznickiego Święta przeniesiono na weekend w 3 dekadzie lipca br.

Otwarciu tegorocznego Święta towarzyszyli zaproszeni goście specjalni, reprezentujący jednostki organów państwowych odpowiedzialnych  za promocję kultury i ochronę dziedzictwa narodowego, przedstawiciele struktur samorządu województwa dolnośląskiego. Podczas ceremonii otwarcia m.in. podano treść listu gratulacyjnego do organizatorów od ministra M. Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który odczytała K. Śliwińska reprezentująca lokalne biuro poselskie posła Dworczyka.

Wśród gości / instytucji zaproszonych przez dyrekcję Muzeum do udziału w uroczystej ceremonii otwarcia jubileuszu obchodów Święta Papieru, byli także przedstawiciele SPP, w osobach : A. Muskała, T. Katewicz, M. Motylewski, J. Tuski. Dyrektor M. Szymczyk wyraził podziękowanie skierowane do wszystkich odwiedzających Muzeum Papiernictwa, a także przekazał publicznie wyrazy wdzięczności głównym sponsorom tegorocznego wydarzenia: firmie Arctic Paper i firmie Mondi Świecie.

Do głównych celów „Święta Papieru” tradycyjnie należą: popularyzowanie wiedzy o historycznym i współczesnym papiernictwie, promowanie najcenniejszego w Europie zabytku związanego z dziedziną wytwarzania papieru. W czasie pierwszego dnia Święta członkowie Rady Muzeum skorzystali z możliwości uczestniczenia w fascynującej ścieżce edukacyjnej wiodącej po wnętrzach Muzeum, a także poznania walorów okolicznościowej wystawy prac artysty z ASP w Łodzi (M. Jabłoński) przedstawiających niezwykłej urody maski z wykonane z papieru i makulatury Jak co roku, gospodarze obchodów zadbali o uatrakcyjnienie programu Święta, z myślą o dostarczeniu satysfakcji licznie odwiedzającym ekspozycje umieszczone w młynie papierniczym oraz współczesne wyroby sztuki papierniczej, okazyjnie promowane na terenie wystawowym wokół historycznego obiektu.

Zgodnie z wieloletnią tradycją w ramach głównych wydarzeń tegorocznego programu Święta, przeprowadzone zostały konkursy nagradzające wiedzę na temat historii papieru, sztuki papierniczej. Inni odwiedzający, jeżeli ich kondycja fizyczna pozwalała, mogli rywalizować w dyscyplinach sportowych, jak podnoszenie sztangi wykonanej z papieru (waga 20 kg) w ramach trójboju papierowego do jakiego zaliczono także rzut rolką papieru do celu oraz pchnięcie kulą wykonaną z archiwalnych wydań gazety regionu dolnośląskiego.

Dla turystów ciekawych poznania historii zabytku w Dusznikach, udziału w obchodach 20-tej rocznicy Muzeum, czekały interaktywne warsztaty czerpania i zdobienia papieru, pokazy sztuki tworzenia papierowych masek, a także atrakcyjne stoiska z rękodziełem i lokalnymi przysmakami.   

Galeria zdjęć

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy