XXII edycja Święta Papieru w Muzeum Papiernictwa

W dniach 22-23 lipca 2023 r., z inicjatywy Dyrekcji Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju zorganizowano XXII edycję Święta Papieru. Tegoroczne wydarzenie zbiegło się z 55 rocznicą otwarcia dla zwiedzających unikalnej placówki muzealnej samorządu województwa dolnośląskiego, w dniu 26.07.1968 roku. Podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia, dyr. Maciej Szymczyk na scenę zaprosił specjalnych Gości, udzielając głosu przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa, prezes Stowarzyszenia Papierników Polskich (A. Muskała) i prezesowi zakładu Mondi Świecie (T. Katewicz).

Tradycyjnie, w dniach okolicznościowego Święta, każdy zwiedzający mógł wziąć udział w warsztatach czerpania papieru. Wykonane samodzielnie arkusze można było otrzymać na pamiątkę pobytu w Muzeum. Papiery z Dusznik można łatwo rozpoznać dzięki umieszczeniu na niemal każdym arkuszu wizerunku św. Piotra, w formie znaku wodnego.

Dyrekcja Muzeum pod kierunkiem prof. dr. hab. Macieja Szymczyka przygotowała otwarcie nowej wystawy: „O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego”, realizowanej w dniach 7.07. – 22.10. br. Ekspozycji obiektów towarzyszyło wydanie okolicznościowego katalogu, który zredagowali kuratorzy wystawy: Karolina Dyjas i Marcin Wyszyński. Zwiedzający Muzeum mogli zobaczyć na podświetlonych zdjęciach 130-krotne powiększenie struktury włóknistej papieru. Uwagę zwiedzających, spośród wielu ciekawych obiektów, przyciągał manekin przedstawiający szmaciarza wyposażonego w profesjonalne atrybuty: wielki kosz na plecach,  motykę do „wydobywania” wartościowego materiału. 

Do wyjątkowych atrakcji zapewnionych dla zróżnicowanych oczekiwań zwiedzających zaliczyć należy ekspozycję prac, które przygotował zespół twórców łódzkiej ASP im. Wł. Strzemińskiego, z Pracowni Papieru na Wydziale Sztuk Projektowych, wykonanych pod kierunkiem prof. dr. hab. Magdaleny Soboń. W tegorocznej edycji Święta Papieru dominującą inspiracją dla autorów prezentowanych dzieł było wytworzenie obiektów, które pochodziły z przekształcenia makulatury i starych tkanin. Idea, która przyświecała artystom i studentom w procesie kreowania fascynujących form sztuki z papieru lub tkanin komunikowana była w tytule wystawianych prac, m.in. „Robić nowe wykorzystując stare” (autorstwa Justyny Kołakowskiej). Formy przestrzenne eksponowanych obiektów bazowały na projektowaniu tkanin żakardowych i wykorzystaniu papieru czerpanego. Jak wyjaśniali zwiedzającym sami twórcy prezentowanych prac, potencjał tkwiący w papierowej materii, w zależności od projektu, pozwala na swobodne kształtowanie form i dostosowanie artystycznego zamysłu do nowej kreacji.

Szczęśliwie dla organizatorów i ku uciesze zwiedzających, w dniach tegorocznego Święta Papieru dopisała pogoda, bez nadmiernego upału oraz bez gwałtownego opadu deszczu. Nikt z obecnych nie chciał pamiętać o kataklizmie, który przed laty zgotowała powódź tysiąclecia w województwie dolnośląskim, w lipcu 1997 r.  Wówczas powódź zniszczyła materiały przygotowane dla turystów na obchody 30-lecia Muzeum Papiernictwa, które miały się odbyć w dusznickim Młynie.

Zdjęcia:
Zdjęcie nr 1 i nr 2 – K. Jankowski, źródło – strona Muzeum Papiernictwa na Facebooku
Pozostałe zdjęcia – J. Turski, SPP

Galeria zdjęć

Jak się z Nami skontaktować?

Stowarzyszenie Papierników Polskich

Siedziba
Pl. Komuny Paryskiej 5A, 90-007 Łódź
Skrytka pocztowa 200

Tel.: (+48 42) 630 01 17
Tel.: (+48 42) 203 24 25
E-mail: info@spp.pl

Biuro w Warszawie
Al. Solidarności 117, lok. 408 
00-140 Warszawa

Tel: (+48 22) 440 56 34
Mobile: (+48) 668 12 90 39
E-mail: biuro@spp.pl

Formularz kontaktowy